Spor camiasına efedrin denildiğinde akar sular durur. Efedrin satın al şeklinde yapılan aramaların çoğunun ise aktif bir şekilde spor yapanlar tarafından gerçekleşir. Efedrin fiyatı çok da düşük olmasa da çoğu sporcunun tercih ettiği bir üründür. Bu noktada sporcuların hem sağlığı hem de daha iyi bir spor becerisini ortaya çıkarır. Bu nedenle efedrin kullanması gerekmektedir. Bu noktada eğitmen koçlar bile özellikle yarışmalara katılan sporcuları için efedrin kullanımına teşvik etmektedir.

Türkiye’de de efedrin satışı yasal olarak devam eden bir süreçtir. Sporcuların isterlerse internet üzerinden dilerlerse de bazı spor ürünü satan mağazalardan bu ürüne ulaşmaları mümkün kılınmaktadır. Dozajına ve markasına göre ürünün fiyatında değişkenlik göstermektedir. Bu noktada tercih edilmesi gereken dozaj miktarı için eğitmene ve alanında uzmanlaşmış bir tip görevlisine başvurmak gerekir. Nitekim eksik kullanıldığında beklenen etki alınmazken, fazla dozaj ise insan sağlığını doğrudan olumsuz etkileyecek bir yapıya sahiptir. Efedrin satın almak istediğinizde internet üzerinden birkaç arama yapılmaktadır. Bütçenize ve kendi bünyenize en uygun olan ürünü sipariş edebilirsiniz. Anlık olarak stoklarda fazla bulunmasa da yurtdışından ithal şekilde getirmek mümkündür. Ürünü daha iyi özetlemek gerekirse Maradona’nın Dünya Kupası müsabakasında doping olarak nitelendirilip men edildiğinde kullanıldığı ilaç şeklinde tanımlayabiliriz. Bu neden yaygın olarak satışı durdurulmuş, stoklarda ise az miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle daha önce üretim ürünlere ulaşılması oldukça zor olmaktadır.

Efedrin Nedir?

Efedrin, Ephedra adı verilen bir bitkinin cinsi ve türlerinden oluşan ilacın ismidir. Hidroklorür ve sülfat formları halinde piyasaya sunulmaktadır. DSÖ’nün Temel İlaçlar Listesi adını verdiği listenin içinde kendine yer bulmaktadır.

  1. Uykusuzluk ve iştah kaybı sıkıntısı çekenleri tedavi etme amacı ile bulunmuştur.
  2. Ancak ilerleyen dönemlerde sporcular ve dinçlik kazanmak isteyenler için bir doping halini almıştır.
  3. Günümüzde herhangi bir spor müsabakasından önce kullanılması kesinlikle yasaklanmıştır.
  4. Bununla beraber insanların normal antrenmanlarda daha etkili sonuçlar alması için gereklidir.
  5. Kalp hastalarında damar yollarının etkin kullanılması nedeniyle kalıcı hasar ve ölüm riski olduğu için kullanmak kesinlikle tavsiye edilmez.
  6. Etki süresi boyunca %100 performans verici bir uyarandır.

Efedrin Ne İşe Yarar?

Efedrin pek çok insanda pek çok amaçla kullanılan bir üründür. Ürünün kalp hastaları için kullanılması kesinlikle tavsiye etmemektedir. Efedrini bazı hamile kadınlar ise hormonlarını düzenlemek amacı ile kullanırlar. Ancak en sık karşılaşılan durum ise sporcuların takviye edici olarak kullandığı durumlardır. Bir nevi doping olarak da söylenmektedir. Form düzeyi oldukça yüksek olan sporcuların antrenmandan fazla etkilenmemesi ve spor sonrasında da dinç kalabilmesine yardımcı olur.

Kasların egzersiz için adapte olması, daha az sürede vücudu ısındırarak idmana hazır hale gelmesini sağlar. Örneğin 90 dakikalık bir futbol mücadelesi öncesinde efedrin kullandığınızı varsayalım. Bu süre içinde hiçbir yorgunluk belirtisi olmadan sürekli koşar, hayatınızda yorumladığınız kadar yorulursunuz. Ancak ilacın etkili olduğu süre zarfında her dakika sanki uzun bir dinlenme sürecinden sahaya dönmüş gibi açlıkla mücadele etmektedir. İlacın etkisi bittikten sonra ise yürümeye bile mecaliniz kalmaz. Çünkü vücut gerekenden fazla enerjiyi efedrin sayesinde ortaya çıkarmış ve sizi fazlasıyla zorlamış olacaktır. Tıpta ise bronş genişletici ve astım düzenleyici özellikte kullanılmaktadır.

Kullanımı her ne kadar yaygın olmasa da bazı öğrencilerin üniversitelerin özellikle de final haftalarında sabaha kadar uyanık kalacak enerjiyi bulabilmeleri için kullandıkları görünmektedir. Vücuda enerji pompalar ve hiç olmadığınız kadar dinç bir şekilde atmosfere ayak uydurmanızı amaçlar.